Photo: Ty Haines (157 - 2nd place)
February 15, 2015
State College, PA
PSU DuBois captures PSUAC Wrestling Title at the USCAA National Wrestling Invitational
West Virginia Tech captured the USCAA team championship (157.5)pts at the USCAA National Wrestling Invitational at Rec Hall in State College on Sunday. WVU Tech was carried to the championship with 6 individual champions and 2 3rd place finishers.
Penn State DuBois was the top finishing PSUAC team; outdistancing Mont Alto by 11.5 points (130 to 120.5). Both teams wrestled extremely well scoring points in 9 of the 11 weight classes.
DuBois was led into the finals by Champion (184) Logan Shirey, runner-up JP Hayles (141), Ty Haines (157), John Prentice (174). Placing 3rd was Dennis Lumadue (184); 4th place Brett Himes (125), Jake Himes (149), Joe Knarr (174), Tim Suydan (235). Placing 5th were Tige Woodson (197) and Andrew Bigley (285).
11 teams were entered into the championship; five USCAA members and six team from the PSUAC with a total of 101 wrestlers. Following team champions in the standings were 2nd place PSU DuBois (132pts), Alfred State (131), PSU Mont Alto (120.5), Apprentice (104).
The other 5 weight class champions were earned by Mont Alto at 149 & 165, DuBois at 184, New Kensington at 174, and Apprentice at 285. Ian Jones (285lbs) from Apprentice School became the only wrestler to capture 4 USCAA National Wrestling Invitational titles.
Individual results: Championship Finals
125. TJ Bean (WVU Tech) dec 7-3 Jacob Michael (App)
133. Curtis Cox (WVU Tech) dec 8-3 Zack Stouffer (Mont Alto)
141. Rob McNeill (WVU Tech) dec 5-1 JP Hayles (DuBois)
149. Tyler Warner (Mont Alto) dec 9-4 Ty Watkins (App)
157. Conrad Lacy (WVU Tech) Fall Ty Haines (DuBois)
165. Clay Kocsis (Mont Alto) dec 6-0 George Vanvalen (Alfred St.)
174. Phillip Marra (New Ken) dec 2-1 OT John Prentice (DuBois)
184. Logan Shirey (DuBois) 9-5 Brad Haggerty (Alfred St.)
197. Terry Nance (WVU Tech) dec 8-3 Juan Nunez (Alfred St.)
235. Wyatt Norfolk (WVU Tech) Fall Rodjrecko Christian (Greater Allegh.)
285. Ian Jones (App) dec 5-1 Dean Lusk (New Ken)
3rd place matches.
125. Ryan Thierman (Alfred St) maj dec 17-6 Brett Himes (DuBois)
133. Austin Keough (Alfred St) dec 6-5 Paul Gonzales (WVU Tech)
141. Tyler Rhodes (Mont Alto) Fall Kyle Sunseri (Penn Coll)
149. Kevin Thayer (Alfred St) dec 14-13 Jake Himes (DuBois)
157. Codie (Alfred St) dec 4-1 Elijah Harris (Mont Alto)
165. Konner Kremer (Alfred St) dec 4-2 Tanner Leid (Penn Coll)
174. Bryan Overton (WVU Tech) dec 7-2 Joe Knarr (DuBois)
184. Dennis Lumadue (DuBois) Fall Phillip Porto (App)
197. Matthew Sowers (Alfred St) Fall Corey Hardman (Mont Alto)
235. Anthony Osman (Alfred St) dec 4-1 Tim Suydan (DuBois)
285. Andrew Reninger (WVU Tech) Fall Gino Saunders (App)
5th place matches
125. Denis Robles-Gomez (WVU Tech) Fall Aaron Doll (Penn Coll)
133. Alfred Martinez (WVU Tech) Forfeit Isaiah Lewis (Williamson)
141. Joseph Holden (Mont Alto) Forfeit Michael Perdomo (Fayette)
149. Mason Replogle (Penn Coll) dec 8-6 Slade Storm (Penn Coll)
157. Kyle Lowry (App) maj dec 15-2 Ryan Marriott (Alfred St)
165. Landon Leithauser (App) maj dec 15-4 Davon Clark (Mont Alto)
174. Quinn Frasetta (Mont Alto) Forfeit Cameron Vaughine (App)
184. John Laurenti (Alfred St) TechFall 15-0 Trey Landry (Mont Alto)
197. Tige Woodson (DuBois) Maj dec 21-10 Brandon Stover (Penn Coll)
235. Shakeem Lassiter (App) dec 3-2 Max Elliott (Mont Alto)
285. Andrew Bigley (DuBois)